fbpx

Skąd brać wiedzę o nietoperzach?

Internet jest pełen wiedzy, ale także pełen bzdur. Odróżnianie jednego od drugiego to niełatwa sztuka. Nie pomaga fakt, że nie uczyli tego w szkole…

Drugim problemem jest skomplikowanie naukowego języka. Nawet jeśli temat nas bardzo interesuje, zgłębianie go z pomocą artykułów naukowych może być torturą. Nie mówiąc o tym, że dla wielu tematów literatura dostępna jest głównie po angielsku.

Dokładnie tak jest z nietoperzami. Zacznę od opowiedzenia Ci własnej historii…

Czas czytania: 4 minuty

Zainteresowałam się nietoperzami trochę przypadkiem, ale ten przypadek przerodził się w wieloletnie hobby. Choć mam odpowiednie podstawy tematu, bo skończyłam studia w zakresie nauk przyrodniczych, nie jestem biolożką. Nie spędziłam setek godzin w terenie i laboratoriach bezpośrednio badając przedmiot mojego zainteresowania. Musiałam się wszystkiego nauczyć sama korzystając z ogólnodostępnych źródeł. Dlatego przetestowałam na własnej skórze bolesną prawdę: jeśli chcesz się interesować nietoperzami*, musisz światu wydrzeć z gardła tę wiedzę, bo Ci jej na talerzu nie poda.

I musisz doskonale znać angielski.

*właściwie w miejsce nietoperzy możesz wstawić prawie dowolny temat w biologii.

Postaram Ci się tutaj podać kilka źródeł, z których możesz skorzystać, jeśli i Ciebie ten temat interesuje.

Książki o nietoperzach

Z książkami na o nietoperzach na polskim rynku nie jest łatwo.

Imponującego spisu literatury wraz z komentarzem dokonał Marek Kowalski z Towarzystwa Przyrodniczego Bocian. Artykuł ma już 15 lat, więc nie obejmuje współczesnych pozycji. Ja nie znalazłam ich jednak zbyt wiele, zwłaszcza w formie dostępnej dla przeciętnego czytelnika.

Pokażę więc pozycje, które znajdują się w mojej biblioteczce:

The Secret Lives of Bats: My Adventures with the World’s Most Misunderstood Mammals

autor: Merlin Tuttle

Naukowa autobiografia amerykańskiego badacza, który odegrał bardzo ważną rolę w badaniu nietoperzy oraz kształtowania ich pozytywnego wizerunku w opinii publicznej. Pełna przygód rodem z Indiany Jones’a — bohater jest nieustraszonym i zdeterminowanym eksploratorem, który niejednokrotnie ryzykuje życiem, aby sfotografować rzadkie i zagrożone gatunki. To też opowieść o życiu i zwyczajach najbardziej niezwykłych gatunków nietoperzy z całego świata.

Bats: An Illustrated Guide to All Species

autorka: Marianne Taylor, fotografie: Merlin Tuttle

Ta książka jest atlasem nietoperzy z setkami barwnych, pięknie wydrukowanych fotografii — portretów różnych gatunków z całego świata.

o nietoperzach

Nietoperze Polski

autorzy: Mateusz Ciechanowski, Konrad Sachanowicz

Książka o krajowych gatunkach nietoperzy, która doczekała się już kilku aktualizacji. Zaczyna się obszernym wstępem, z którego można się dowiedzieć o anatomii, zachowaniu i zwyczajach krajowych nietoperzy. W drugiej części szczegółowo opisuje poszczególne gatunki.

Nietoperze Europy i Afryki północno-zachodniej

autorzy: Christian Dietz , Nill Dietmar, Otto Helversen

Publikacja podobna w formie do „Nietoperzy Polski”, jednak zawierająca znacznie więcej gatunków, które występują również w Europie Południowej i Zachodniej, a także w Afryce.

Strony internetowe z wiedzą o nietoperzach

Tym, którzy chcieliby zgłębić temat nietoperzy bez kupowania książek, polecam strony internetowe:

Po polsku

nietoperze.pl

Strona Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Można wierzyć na słowo, że wiedzą, co mówią. Znajdziecie tam aktualności ze świata nauki i projektów chroniących nietoperze, a także bazę wiedzy o tym, jak ze znalezionymi nietoperzami prawidłowo postępować. Tutaj też znajdziecie kontakty do specjalistów, gdybyście mieli problem wymagający uwagi.

salamandra.org.pl

Strona Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Na stronie znajdziecie informacje o różnych gatunkach zwierząt, w tym o nietoperzach. W aktualnościach publikowane są artykuły informacyjne dotyczące ciekawych działań, projektów czy porady związane z ochroną nietoperzy.

Grupa ptaki i nietoperze w budynkach

To dobre miejsce na Facebooku, aby zadać specjalistom pytanie o znalezionych w pobliżu gatunkach. Nietoperze zamieszkują Twój strych lub piwnicę? Znalazłeś rannego nietoperza? Wyślij zdjęcie, a w ciągu kilku godzin dostaniesz odpowiedź i propozycję postępowania.

bocian.org.pl

Na stronie Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” znajdziecie informacje o krajowych gatunkach nietoperzy, ich budowie anatomicznej, ochronie i monitoringu, a także pogłębiony opis interesującej literatury.

Po angielsku

BatCon.org

Strona towarzystwa Bat Conservation International założonego w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych przez Merlina Tuttle. Znajdziecie tam informacje o działaniach tej organizacji, a także liczne artykuły opisujące nietoperze jako grupę ssaków, a także gatunki Ameryki Północnej.

bats.org.uk

Strona towarzystwa Bat Conservation Trust działającego od 1999 roku w Zjednoczonym Królestwie. Na ich stronie znajdują się napisane bardzo przystępnym językiem artykuły, które pomagają zapoznać się z biologią i zachowaniem nietoperzy. Na uwagę zasługują też liczne poradniki związane np. z remontami budynków, które zamieszkiwane są przez nietoperze.

O nietoperzach dla dzieci

Nietoperze są bardzo interesujące dla dzieci. Trochę tajemnicze, trochę straszne, trochę gotyckie, trochę wampiryczne, halloweenowe i po prostu cool. Niestety niewiele jest książek i artykułów o nietoperzach dedykowanych dzieciom (w języku angielskim jest trochę lepiej, ale wciąż mizernie).

Z czeluści internetu wydobyłam takie oto materiały:

Margolcia i Miś o nietoperzu:

Odcinek programu telewizyjnego dla dzieci “Margolcia i Miś zapraszają dziś” dedykowany nietoperzowi. Program ukazywał się w latach 2014-2019, a archiwalne odcinki są dostępne na TVP VOD. Odcinek pod linkiem można obejrzeć za darmo (z reklamami). Ma 15 minut długości. Mi podobają się bardzo wierszowane zagadki serwowane przez Margolcię 🙂

Margolcia i Miś zapraszają dziś: Nietoperz – dla dzieci, Oglądaj na TVP VOD

o nietoperzach
Źródło ilustracji: s.tvp.pl 

Poznaj zwierza nietoperza:

To przewodnik w formacie pdf, który zawiera informacje o nietoperzach oraz ich ochronie (często na przykładzie Gminy Brenna, która jest wydawcą publikacji). Z publikacją można się zapoznać, gdyż jest redagowana przez specjalistów, jednak nie jest napisana językiem przystępnym dla młodszych dzieci. Polecam ją raczej jako pomoc dla nauczyciela czy edukatora.

https://turysta.brenna.org.pl/uploads/gallery/poznaj-zwierza-nietoperza-dla-starszych-dzieci-i-doroslych.pdf

Stellaluna:

Jeśli uczycie się angielskiego, możecie posłuchać audio-wydania tej bajki o młodej nietoperzycy imieniem Stellaluna. To bardzo lubiana książeczka w Stanach Zjednoczonych. Można spróbować ją kupić w księgarniach z literaturą obcojęzyczną, albo korzystać z opracowań internetowych, takich jak to:

Nietoperz Nocek na tropie dnia:

To książeczka logopedyczna dla dzieci w wieku 4-5 lat. Ma na celu ćwiczenie wymowy, a nie przekazywanie wiedzy o nietoperzach, ale dla najmłodszego miłośnika nietoperzy może być dobrym prezentem.

Nietoperz Nocek na tropie dnia. Logopedyczna gimnastyka buzi i języka

o nietoperzach

Nietoperz Leon:

Książka, która otrzymała kilka pozytywnych recenzji na stronie Lubimy Czytać, niestety trudna jest do znalezienia w wersji drukowanej. Możecie spróbować zaś wersji audio (płatny audiobook).

 

Widzę, że wciągnął Cię ten artykuł!
Może masz ochotę na więcej takich?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej.

Co tydzień ciekawostki przyrodnicze, rekomendacje książek i artykułów, inspiracje do pracy z dziećmi prosto na Twoją skrzynkę!

Tutaj jest moja polityka prywatności.

Kto to napisał?

Julia. Zachwycam dzieci przyrodą (głównie nietoperzami), rysuję ilustrowane mapy, uważam, że kawa to życie, a każdą wolną chwilę spędzam w lesie (z psem Newtonem).

Ten materiał jest wartościowy?

Odwdzięcz mi się stawiając kawę (a ja kocham kawę)!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chcesz więcej takich ciekawostek?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej!

Co będziesz z tego mieć?

  • ciekawostki przyrodnicze, z którymi możesz zaimponować w towarzystwie,
  • materiały i inspiracje do przyrodniczej zabawy i nauki z dziećmi (idealne dla rodziców, nauczycieli i edukatorów),
  • dawkę edukacyjnego designu, który dobrze robi w mózg i w serduszko,
  • najnowsze artykuły i treści ode mnie oraz polecajki — wybitne treści wyszperane w internecie

Tutaj jest polityka prywatności.

Podoba Ci się to, co robię?

Jeśli uważasz, że to, co robię jest fajne i warto to wspierać, to postaw mi kawę! Twoja kawa zasili moje kreatywne zapasy i dodatkowo wywoła uśmiech na mojej twarzy… bo ja uwielbiam kawę! 😉

Czujesz, że chcesz coś dodać?

Chętnie poczytam o Twoich spostrzeżeniach, historiach, będę również wdzięczna za krytyczne uwagi, dodatkowe materiały albo zwykłe przybicie piątki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Dzięki za bycie częścią tej niesamowitej społeczności!