fbpx
czy nietoperze piją krew

Który nietoperz żywi się krwią?

Mimo że tylko kilka gatunków nietoperzy faktycznie pije krew, skojarzenie ich z wampirami jest bardzo powszechne. Z tej opowieści dowiecie się, który nietoperz żywi się krwią, w jaki sposób ją wypija. Poznacie też kilka innych „prawdziwych wampirów”.


Możesz posłuchać tego tekstu w moim wykonaniu tutaj:


Co to jest wampir?

Wampir to mityczna postać bardzo zainteresowana krwią ludzi. Zgodnie z legendami, ma też różne nadprzyrodzone moce — ma ogromną siłę fizyczną, wyostrzone zmysły, jest nieśmiertelny i potrafi się zamieniać w zwierzęta, przede wszystkim w nietoperza. Nie lubi za to światła słonecznego, czosnku, srebra i święconej wody.

Bela Lugosi as Dracula
Screenshot from “Internet Archive” of the movie Dracula (1931), Public domain, via Wikimedia Commons

Wampir, którego zapewne wyobrażacie sobie teraz, to postać z powieści irlandzkiego pisarza — elegancki i tajemniczy hrabia Dracula. Zdarzyło mu się zmienić w nietoperza i wypić krew kilku osób, rozzłościwszy przy tym sporą grupę ludzi. Oczywiście, wampiry naprawdę nie istnieją… ale czy na pewno?

Czy wampiry naprawdę istnieją?

Jeżeli chcielibyśmy nazwać wampirem każdego, kto pije krew, to jest ich na świecie całkiem sporo! Z niektórymi nawet mieliście już osobiście do czynienia!

komar wampir
Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Krwią żywią się na przykład znane wszystkim komary, a konkretnie ich samice w okresie składania jaj (panowie “komarowie” są dużo bardziej sympatyczni, albowiem piją nektar kwiatów). Jeszcze bardziej odrażające wydają się nam pchły, wszy czy pluskwy — malutkie stworzenia, które potrafią żyć na ubraniach, materacach, a nawet we włosach. Choć krew piją w niewielkich ilościach, odpowiadających ich niewielkim ciałkom, nas to przyprawia o dreszcze.

Pijawki i niektóre minogi gustują we krwi ryb, istnieją nawet ptaki, które nie pogardzą posiłkiem w postaci krwi innego ptaka lub ssaka. Pośród ssaków zaś tylko nietoperze to krwiopijcy.

Czy nietoperze żywią się krwią?

Obecnie żyją na świecie tylko trzy gatunki nietoperzy-wampirów. Zamieszkują jedynie Amerykę Południową i Środkową — ani w Polsce, ani w Europie nigdy ich nie było. Jeden z nich pije krew ssaków, interesując się głównie bydłem — krowami czy świniami. Dwa pozostałe żywią się krwią ptaków.

Tak jak mityczne wampiry, nietoperze-wampiry też mają pewne supermoce. W przeciwieństwie do pozostałych nietoperzy bardzo zwinnie poruszają się po ziemi za pomocą nóg i nadgarstków rąk. To właśnie w ten sposób podchodzą ofiarę. Umieją też doskonale rozpoznawać, kiedy śpi, nasłuchując tempa jej oddechu. 

który nietoperz żywi się krwią
Gerry Carter, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nietoperz-wampir ma w pobliżu nosa specjalny zmysł (nazywa się termoreceptorem), który pozwala mu rozpoznać, w którym miejscu na ciele ofiary krew płynie płytko pod skórą. Nietoperze-wampiry nie ssą krwi jak komary — nie posiadają żadnej ssawki czy trąbki. Mają za to bardzo ostre kły, którymi robią na skórze ofiary malutkie nacięcia i językiem zlizują wypływającą krew.

Podczas jednego, około 20-minutowego obiadu, nietoperz-wampir wypija 20 gramów krwi. To pojemność mniej więcej jednej łyżki, więc daleki jest od wykorzystania całej krwi zwierzęcia, które zaatakował. Imponujące jest za to, że 20 gramów to połowa masy jego ciała! To tak, jakby dorosły mężczyzna zjadł około 40 kilogramów jedzenia podczas jednego posiłku!

który nietoperz żywi się krwią
The original uploader was Gcarter2 at English Wikipedia., CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Możesz posłuchać tego tekstu w moim wykonaniu tutaj:


Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o nietoperzach?

Prowadzę o nich warsztaty, sprawdź!

Widzę, że wciągnął Cię ten artykuł!
Może masz ochotę na więcej takich?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej.

Co tydzień ciekawostki przyrodnicze, rekomendacje książek i artykułów, inspiracje do pracy z dziećmi prosto na Twoją skrzynkę!

Tutaj jest moja polityka prywatności.

Kto to napisał?

Julia. Zachwycam dzieci przyrodą (głównie nietoperzami), rysuję ilustrowane mapy, uważam, że kawa to życie, a każdą wolną chwilę spędzam w lesie (z psem Newtonem).

Ten materiał jest wartościowy?

Odwdzięcz mi się stawiając kawę (a ja kocham kawę)!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chcesz więcej takich ciekawostek?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej!

Co będziesz z tego mieć?

  • ciekawostki przyrodnicze, z którymi możesz zaimponować w towarzystwie,
  • materiały i inspiracje do przyrodniczej zabawy i nauki z dziećmi (idealne dla rodziców, nauczycieli i edukatorów),
  • dawkę edukacyjnego designu, który dobrze robi w mózg i w serduszko,
  • najnowsze artykuły i treści ode mnie oraz polecajki — wybitne treści wyszperane w internecie

Tutaj jest polityka prywatności.

Podoba Ci się to, co robię?

Jeśli uważasz, że to, co robię jest fajne i warto to wspierać, to postaw mi kawę! Twoja kawa zasili moje kreatywne zapasy i dodatkowo wywoła uśmiech na mojej twarzy… bo ja uwielbiam kawę! 😉

Czujesz, że chcesz coś dodać?

Chętnie poczytam o Twoich spostrzeżeniach, historiach, będę również wdzięczna za krytyczne uwagi, dodatkowe materiały albo zwykłe przybicie piątki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Dzięki za bycie częścią tej niesamowitej społeczności!