fbpx
korona kaczawska

Odznaka Korona Kaczawska – jak zdobyć, lista i mapa szczytów.

Zdobywanie odznak turystycznych to doskonały sposób na poznanie ciekawych miejsc i regionów Polski. Jedną z takich odznak jest Korona Kaczawska. Może ją zdobyć każdy, kto lubi aktywny wypoczynek, a jednocześnie egzotycznym wydaje mu się odkrywanie Gór Kaczawskich — mało znanego i niezadeptanego jeszcze pasma Sudetów.

Dlaczego warto zdobywać tę odznakę?

Oto trzy ważne argumenty:

  1. Poznanie urokliwych zakątków Gór Kaczawskich — Korona Kaczawska składa się z 30 szczytów, których zdobycie pozwoli Ci poznać różnorodność krajobrazów regionu, od niewielkich, mało znanych wzgórz po najbardziej ikoniczne szczyty.
  2. Motywacja do aktywności fizycznej — zdobywanie szczytów to doskonała okazja do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, poprawy swojej kondycji fizycznej i psychicznej (w końcu obcowanie z przyrodą to lekarstwo dla umysłu!).
  3. Satysfakcja z osiągnięcia celu — zdobycie odznaki pozwoli Ci poczuć dumę ze swojego osiągnięcia i motywację do dalszych, podobnych wyzwań.

Poniżej krótki przewodnik po zdobywaniu Korony Kaczawskiej, który pomoże Ci w planowaniu własnej przygody.

Góry i Pogórze Kaczawskie — gdzie to jest?

Góry i Pogórze Kaczawskie to część Sudetów Zachodnich. Region położony jest w województwie dolnośląskim, między Jaworem, Złotoryją, a Jelenią Górą. W świadomości mieszkańców i turystów utrwaliła się jego potoczna nazwa „Kraina Wygasłych Wulkanów”.

Chociaż w Polsce nie ma obecnie aktywnych wulkanów, to bogate złoża skał pochodzenia wulkanicznego z regionu obejmują około pół miliarda lat historii geologicznej. Obszar ten ma zróżnicowany krajobraz, z częściami górskimi i równinami, lasami i użytkami rolnymi. Kraina Wygasłych Wulkanów to również obszar o bogatym dziedzictwie przyrodniczym, w tym obszar ochrony siedlisk Natura 2000 „Góry i Pogórze Kaczawskie” i Park Krajobrazowy „Chełmy”.

Korona Kaczawska — co to jest?

Odznaka „Korona Kaczawska” to regionalna odznaka Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Legnicy. Ma ona na celu popularyzację turystyki pieszej w regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego oraz zachęcanie do poznawania jego piękna, walorów przyrodniczych i krajoznawczych. Ta jednostopniowa odznaka powstała w 2019 roku, a do jej zdobycia wymagane jest zdobycie określonych 30 szczytów zgodnie z zamieszczonym w regulaminie wykazem.

Korona Kaczawska — jak zdobyć: krok po kroku.

1. Załóż książeczkę odznaki.

PTTK Legnica prowadzi stacjonarną i wysyłkową sprzedaż książeczek swoich odznak. Koszt książeczki to 13 zł.

Jeżeli nie możesz lub nie chcesz korzystać z oficjalnej książeczki, możesz dokumentować zdobywanie szczytów w zwykłym zeszycie albo w formie elektronicznej (np. na blogu).

Jakie szczyty trzeba zdobyć i ile to zajmuje?

Aby zdobyć odznakę Korona Kaczawska, należy odwiedzić 30 szczytów Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego.

*źródło opracowania: gorykaczawskie.pl/korona-kaczawska/

Aby udowodnić zdobycie szczytu, należy zrobić sobie zdjęcie na tle jego charakterystycznych elementów (na przykład tabliczki z nazwą).

Mnie odwiedzenie wszystkich miejsc zajęło dwa i pół roku. Trzeba przyznać, że nie jest to wynik imponujący, zwłaszcza że mieszkałam wtedy w środku Gór Kaczawskich. Myślę jednak, że większości osób zdobywanie ich powinno zająć około roku.

Na stronie gorykaczawskie.pl znajduje się nie tylko lista szczytów, ale i propozycja łączenia kilku znajdujących się blisko siebie w ramach jednej wycieczki.

Mapa szczytów i aplikacja mobilna Korony Kaczawskiej

Niektórzy śmiałkowie poszli nawet o krok dalej i ze swojego zdobywania odznaki uczynili poważne projekty! Jednym takim poważnym projektem, który ułatwi zdobywanie odznaki innym, jest aplikacja Kaczawskie Klimaty. To aplikacja mobilna, która pomaga w odnalezieniu szczytów i śledzeniu swoich podstępów w zdobywaniu odznaki. Posiada też rekomendacje innych ciekawych miejsc w okolicy.

3. Odbierz odznakę.

Po zdobyciu wszystkich szczytów i udokumentowaniu tego w książeczce lub innej wspomnianej wcześniej formie zgłoś się koniecznie do PTTK Legnica. Jeśli nie możesz tego zrobić osobiście, po prostu wyślij książeczkę pocztą. Ktoś z biura skontaktuje się z Tobą celem obliczenia kosztów odesłania przesyłki (książeczkę razem z odznaką dostaniesz z powrotem). Koszt odznaki to 20 zł.

4. Pochwal się odznaką!

Być może nie wiesz, że istnieje grupa na Facebooku, która skupia tysiące (sic!) miłośników regionu. Udostępnij tam swoje przemyślenia ze zwiedzania okolic oraz zdjęcia — będą naprawdę mile widziane!

Dodatkowe wskazówki i porady

Wiele z obowiązkowych szczytów odznaki to miejsca mało uczęszczane, znajdujące się poza oznaczonymi szlakami. Z tego powodu warto się wyposażyć w dobrą aplikację mapową, aby nie przegapić poszukiwanego punktu na szczycie. Można korzystać m.in. z poleconej wcześniej aplikacji Kaczawskie Klimaty albo np. z aplikacji mapy.cz).

Z powodu dzikości i trudnej dostępności wielu miejsc, warto zadbać o odpowiednią odzież i obuwie. Latem polecam raczej zabudowane buty i długie nogawki, aby nie podrapać sobie nóg o bujną roślinność. Warto też zabezpieczyć się przed kleszczami.

W okolicy nie ma bardzo rozwiniętej infrastruktury gastronomicznej, dlatego warto wcześniej przemyśleć sprawy posiłków. Weź ze sobą prowiant na wycieczkę, ponieważ sklepy znajdują się tylko w większych miejscowościach. Jeśli planujesz obiad, listę okolicznych restauracji znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Zapewne jesteś już zmotywowana /-y do zdobywania odznaki i nie muszę Cię dłużej przekonywać. Zwiedzanie Gór Kaczawskich na piechotę to najlepszy sposób na obcowanie z przyrodą i szansa na doświadczenie doskonałych widoków. Mieszkańcy okolic na pewno docenią różnorodność proponowanych miejsc oraz ich nieoczywisty dobór. Turyści z innych regionów będą mogli się czegoś o Górach Kaczawskich dowiedzieć. A jest to jedno z mniej znanych pasm Sudetów Zachodnich — zupełnie niesłusznie!

Co dalej?

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie ciekawy i przydatny. Włożyłam w niego dużo serca! Dzięki temu blogowi mogę robić rzeczy, które są dla mnie ważne, na przykład dzielić się doświadczeniami z przemierzonych szlaków 🙂

Nie wahaj się zadawać pytań i zgłaszać uwag. Możesz to zrobić poprzez formularz komentarza poniżej albo bezpośrednio na adres julia@akademiazaciekawienia.pl.

Jeśli artykuł spełnił Twoje oczekiwania, to będę bardzo wdzięczna, jeśli zechcesz mnie wesprzeć. Możesz to na przykład zrobić poprzez postawienie mi kawy (a ja kocham kawę!).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Widzę, że wciągnął Cię ten artykuł!
Może masz ochotę na więcej takich?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej.

Co tydzień ciekawostki przyrodnicze, rekomendacje książek i artykułów, inspiracje do pracy z dziećmi prosto na Twoją skrzynkę!

Tutaj jest moja polityka prywatności.

Kto to napisał?

Julia. Zachwycam dzieci przyrodą (głównie nietoperzami), rysuję ilustrowane mapy, uważam, że kawa to życie, a każdą wolną chwilę spędzam w lesie (z psem Newtonem).

Ten materiał jest wartościowy?

Odwdzięcz mi się stawiając kawę (a ja kocham kawę)!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chcesz więcej takich ciekawostek?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej!

Co będziesz z tego mieć?

  • ciekawostki przyrodnicze, z którymi możesz zaimponować w towarzystwie,
  • materiały i inspiracje do przyrodniczej zabawy i nauki z dziećmi (idealne dla rodziców, nauczycieli i edukatorów),
  • dawkę edukacyjnego designu, który dobrze robi w mózg i w serduszko,
  • najnowsze artykuły i treści ode mnie oraz polecajki — wybitne treści wyszperane w internecie

Tutaj jest polityka prywatności.

Podoba Ci się to, co robię?

Jeśli uważasz, że to, co robię jest fajne i warto to wspierać, to postaw mi kawę! Twoja kawa zasili moje kreatywne zapasy i dodatkowo wywoła uśmiech na mojej twarzy… bo ja uwielbiam kawę! 😉

Czujesz, że chcesz coś dodać?

Chętnie poczytam o Twoich spostrzeżeniach, historiach, będę również wdzięczna za krytyczne uwagi, dodatkowe materiały albo zwykłe przybicie piątki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Dzięki za bycie częścią tej niesamowitej społeczności!