fbpx

Jak długo żyją nietoperze? Poznaj niezwykłe rekordy świata zwierząt.

Małe zwierzęta zazwyczaj żyją krócej niż duże. Małe gryzonie żyją zaledwie kilka lat. Najdłużej żyjącym ssakiem jest zaś jeden z tych największych. Mierzy on 20 metrów i waży aż 100 ton! Nietoperze są jednak niezwykłym wyjątkiem od tej reguły. Z tej opowieści dowiesz się, jak długo żyją nietoperze (i skąd to w ogóle wiadomo?) oraz poznasz innych rekordzistów świata zwierząt, jeśli chodzi o długość życia.

⏰ Czas czytania: 3 min.

Jak długo żyją nietoperze?

Choć stosunkowo małe (największy nietoperz na świecie waży niecałe 1,5 kilograma), nietoperze dożywają nawet 20 lat. Średnia długość życia nietoperzy różni się w zależności od gatunku. Oczywiście wpływają też na nią drapieżniki, choroby i inne zagrożenia.

Najstarszy zanotowany wiek nietoperza to 41 lat. Tak sędziwego wieku dożył nocek Brandta znaleziony na Syberii. Nietoperz tego gatunku waży około 7 gramów, a więc żyje 10 razy dłużej niż inne ssaki o podobnym rozmiarze. Taki wiek u nietoperza to jak ponad 230 lat u człowieka!

Większość nietoperzy nie dożywa tak sędziwego wieku, jednak nawet żyjąc średnio kilkanaście lat, znacznie przebijają długością życia np. podobnego rozmiaru gryzonie.

jak długo żyją nietoperze?
Nocek Brandta. Jeden z tych nietoperzy osiągnął rekord długowieczności (źródło: Борисенко, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons).

Skąd wiadomo, jak stary jest nietoperz?

Zapewne nie słyszeliście, że nietoperze są obrączkowane, podobnie jak ptaki? Obrączki zakłada się zwierzętom po to, aby móc się więcej dowiedzieć na temat ich przemieszczania się, a także wieku. Każda obrączka ma swój unikatowy numer. Osoba, która pierwsza założy zwierzęciu obrączkę, w specjalnej bazie danych uzupełnia informacje: gatunek, płeć, rozmiary oraz dzień, w którym obrączka została założona. Następna osoba, która znajdzie zwierzę z obrączką może te dane odszukać w bazie i w ten sposób dowiedzieć się, czy się przemieściło, a także kiedy było ostatnio zarejestrowane.

Obrączka dla nietoperza wygląda nieco inaczej niż ta ptasia. Ma kształt podkowy i zakładana jest nie na stopę, a na przedramię zwierzęcia. Jest bardzo lekka. Ma swój unikatowy numer, który pomaga odnaleźć nietoperza w bazie.

Obrączki dla nietoperzy. Źródło: https://www.nationalband.com/

Wspomniany wcześniej nocek Brandta miał obrączkę, która została założona 41 lat wcześniej. To stąd wiadomo, ile miał lat. Tak jak u innych zwierząt, wiek nietoperza można też ocenić na podstawie zużycia zębów. Ta metoda jest jednak mało precyzyjna i nie sprawdza się najlepiej w przypadku nietoperzy, których dieta sprawia, że zęby zużywają się wolno (np. u nietoperzy-wampirów). Dlatego odczytywanie wieku nietoperza z obrączek jest najbardziej skuteczną jak na razie metodą.

Nietoperz z założoną na przedramię obrączką (fot: Błażej Wojtowicz źródło: www.nietoperze.pl)

Jak długo żyją inne zwierzęta?

Małe gryzonie, do których często (choć błędnie) nietoperze są porównywane, żyją stosunkowo krótko. Szczury, myszy czy chomiki żyją około 2 lat. Podobnie ryjówki — nie dożywają zazwyczaj więcej niż 3 lata.

Przeciwnie, duże ssaki, jak słonie czy wieloryby, żyją stosunkowo długo. Nosorożec biały żyje do 50 lat, słoń afrykański — do 60, płetwal błękitny — do 90, a wspomniany wcześniej wal grenlandzki może żyć nawet 210 lat!

Mówimy tu o ssakach, inne zwierzęta mogą żyć jeszcze dłużej! Najstarszy żółw słoniowy z wysp Galapagos miał 150 lat. Jeżowiec czerwony żyje nawet 200 lat bez żadnych oznak starzenia. Rekin polarny uznawany jest za najdłużej żyjącego spośród wszystkich kręgowców — najstarszy zbadany przez naukowców miał 392 lata. Niewielki małż, cyprina islandzka, potrafi żyć jeszcze dłużej, a proces starzenia jest u niego niemal niedostrzegalny. Najstarszy wyłowiony osobnik miał 507 lat!

Greenland shark profile
Rekin polarny (Hemming1952, CC BY-SA via Wikimedia Commons)

Jeśli taki wiek u zwierzęcia wydaje Wam się imponujący, to co powiecie na… nieskończoność? Pewien gatunek stułbiopława z wybrzeży Oceanu Spokojnego jest… biologicznie nieśmiertelny. Zwierzę to rozpoczyna swoje życie jako larwa, która następnie przyczepia się do podłoża i przeobraża w polip, dzieląc się wielokrotnie i tworząc w ten sposób kolonię. Z podziału polipa powstaje również trzecia forma życiowa: mała, przezroczysta meduza. Ta ostatnia, pod wpływem stresu może ponownie przekształcić się w kolonię polipa. W ten sposób niejako „cofa się w rozwoju” i może żyć dalej, teoretycznie w nieskończoność.

Turritopsis dohrnii
Tak zwana “nieśmiertelna meduza” (źródło: Bachware, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons)

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o nietoperzach?

Prowadzę o nich warsztaty, sprawdź!


Możesz też posłuchać tego tekstu w moim wykonaniu tutaj:


Widzę, że wciągnął Cię ten artykuł!
Może masz ochotę na więcej takich?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej.

Co tydzień ciekawostki przyrodnicze, rekomendacje książek i artykułów, inspiracje do pracy z dziećmi prosto na Twoją skrzynkę!

Tutaj jest moja polityka prywatności.

Kto to napisał?

Julia. Zachwycam dzieci przyrodą (głównie nietoperzami), rysuję ilustrowane mapy, uważam, że kawa to życie, a każdą wolną chwilę spędzam w lesie (z psem Newtonem).

Ten materiał jest wartościowy?

Odwdzięcz mi się stawiając kawę (a ja kocham kawę)!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chcesz więcej takich ciekawostek?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej!

Co będziesz z tego mieć?

  • ciekawostki przyrodnicze, z którymi możesz zaimponować w towarzystwie,
  • materiały i inspiracje do przyrodniczej zabawy i nauki z dziećmi (idealne dla rodziców, nauczycieli i edukatorów),
  • dawkę edukacyjnego designu, który dobrze robi w mózg i w serduszko,
  • najnowsze artykuły i treści ode mnie oraz polecajki — wybitne treści wyszperane w internecie

Tutaj jest polityka prywatności.

Podoba Ci się to, co robię?

Jeśli uważasz, że to, co robię jest fajne i warto to wspierać, to postaw mi kawę! Twoja kawa zasili moje kreatywne zapasy i dodatkowo wywoła uśmiech na mojej twarzy… bo ja uwielbiam kawę! 😉

Czujesz, że chcesz coś dodać?

Chętnie poczytam o Twoich spostrzeżeniach, historiach, będę również wdzięczna za krytyczne uwagi, dodatkowe materiały albo zwykłe przybicie piątki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Dzięki za bycie częścią tej niesamowitej społeczności!